9 Darter: Vysvětlení dokonalé hry se šipkami

by Flo

S šipkou 9 Darter se hráči podaří zahrát dokonalou hru šipek. Toho lze dosáhnout různými způsoby. Zejména během mistrovství světa fanoušci jásají nad perfektní hrou.

9 Darter: Jak úspěšně hrát hru

Šipky jsou stále populárnější a zdaleka nejsou jen volnočasovou aktivitou v baru. Za mimořádně úspěšnou přihrávku se považuje 9 šipek.

• Při házení na šipky můžete získat buď jeden bod, dvojnásobek bodů (například Double 20) nebo trojnásobek bodů (například Triple 20). Kromě toho se uděluje 50 bodů za Bulls Eye a 25 bodů za Single Bull.
  • Hráč může hodit tři šipky po sobě na hrací plochu předtím, než přijde na řadu soupeř.
  • Většinou je cílem šipek dostat se z 501 bodů přesně na 0 bodů, přičemž poslední hod musí skončit doublem (double-out). Nejrychlejší způsob, jak toho dosáhnout, je hra s 9 hody, takzvaný 9 Darter. Hráč proto potřebuje třikrát tři hody.
  • Chcete-li dokončit hru s přesně devíti šipkami, máte celkem 71 možností.
  • Jedním z nich je bodová kombinace 180, 180, 141. První tři šipky pak musí stejně jako druhé tři pokusy všechny zamířit do pole Triple 20 (každá 60 bodů). Za zbývajících 141 bodů lze trefit trojku 17 a trojku 20 (na pořadí těchto dvou zásahů nezáleží) a nakonec dvojku 15.

Famous 9 Darter

Protože 9 šipek je v šipkách dokonalá hra, málokdy se to podaří i profesionálům. Přesto se objevilo několik legů s devíti perfektními šipkami, které bylo možné vidět v přímém přenosu.

• První 9 šipek, které byly viděny živě v televizi, dosáhl John Lowe v roce 1984, za což také obdržel 175 000 dolarů.
  • Raymond van Barneveld se v roce 2009 dostal do prvního zápasu na mistrovství světa v házení devíti šipek ve čtvrtfinále proti Jelle Klaasenovi. Na následujícím mistrovství světa, ale ještě v témže roce, se mu to podařilo znovu. Tentokrát ve druhém kole proti Brendanu Dolanovi. Oba zápasy vyhrál van Barneveld.
  • 2011 Adrian Lewis dokázal skončit s 9 šipkami. Podařilo se mu to ve finále, které vyhrál proti Garymu Andersonovi.
  • Na mistrovství světa 2013 mohli fanoušci poprvé obdivovat dva 9 Dartery na jednom mistrovství světa. Deanu Winstanleymu se to podařilo ve druhém kole proti Vincentu van der Voortovi. Zápas však prohrál. Michael van Gerwen svůj duel vyhrál. V semifinále proti Jamesi Wadeovi se mu podařilo vyhrát 9 darterů. Ve finále však prohrál s Philem Taylorem.
  • Mistrovství světa 2022/2023, v němž se Němec Gabriel Clemens dostal až do semifinále, skončilo ve finále mimořádně efektní jízdou. Poté, co Michael van Gerwen těsně minul double 12 a po osmi perfektních šipkách minul 9-darter, jeho soupeř Michael Smith zvládl devět perfektních šipek s triple 20, triple 19 a double 12 a 9-darter.